ХВОРОБА ЛАЙМА: РАННІ СИМПТОМИ ІНФЕКЦІЇ ПРИ УКУСІ КЛІЩА
Хвороба Лайма: ранні симптоми інфекції при укусі кліща
З настанням тепла потрібно бути обачливішими та звертати увагу не тільки на квітучу природу навколо вас, а й на можливі небезпеки. Наразі розберемо детальніше, про перебіг одного з інфекційних захворювань під назвою «хвороба Лайма».
Хвороба Лайма – це патологічний процес, що виникає внаслідок укусу інфікованого кліща.
Це інфекційне захворювання, спричинене бактерією Borrelia burgdorferi та, в рідкісних випадках, Borrelia mayonii.
Хворобу Лайма зазвичай класифікують на три стадії.
Рання локалізована стадія настає через 1–28 днів після укусу кліща. Через 3–12 тижнів після події розвивається рання дисемінована стадія. Тоді як найзапущенішим етапом є пізня дисемінована стадія. Її розвиток може тривати місяцями або роками.
Люди, які працюють на відкритому повітрі мають підвищений ризик захворювання на хворобу Лайма.
Характерні ознаки
Прояви захворювання зазвичай розпочинаються через 3–30 днів після укусу кліща.
До загальних ознак захворювання можна віднести наступні стани:
- висип у формі «бичачого ока» (мігруюча еритема). Висип має центральну червону пляму, оточену прозорою плямою з ділянкою почервоніння по краю;
- лихоманка та озноб;
- збільшення лімфатичних вузлів;
- біль у горлі;
- порушення зору;
- загальна слабкість та швидка стомлюваність;
- біль у м’язах;
- головний біль.
Чим більше прогресує захворювання, тим інтенсивнішими стають симптоми. Далі можлива поява оніміння, поколювання та болю в кінцівках, порушення серцевого ритму, параліч обличчя, ригідність шиї та менінгіт.
Важливо зазначити, що людина може відчувати пізніші симптоми хвороби Лайма, не відчуваючи попередніх проявів, таких як висип у вигляді «бичачого ока».
Також симптоми можуть відрізнятися залежно від стадії захворювання. При цьому деякі прояви можуть перетинатися.
Діагностика та тактика лікування
Встановлення діагнозу відбуватиметься на основі клінічної картини та даних анамнезу пацієнта. Додатково при відсутності візуальної картини можливе проведення лабораторних досліджень крові (імуноферментний аналіз, вестерн-блоттинг).
Тактика лікування хвороби Лайма залежатиме від прогресування інфекції.
Найбільш позитивний результат забезпечується саме на ранніх стадіях лікування. Золотим стандартом надання допомоги є призначення антибактеріальної терапії.
Тривалість антибіотикотерапії та шлях введення препаратів залежатиме від стадії та тяжкості захворювання.
При хронічній формі захворювання терапія в першу чергу зосереджена на полегшенні болю та дискомфорту. Більшість людей одужують, але це може зайняти місяці або роки.
Ви можете запобігти хворобі Лайма, захищаючись від кліщів. Це тому, що інфекція передається через укуси інфікованих комах.
Способи запобігти укусам кліщів можуть включати носіння довгих штанів та сорочок з довгими рукавами на вулиці, використання засобів від комах, перевірка себе та своїх домашніх тварин після перебування на вулиці в місцях з кущами, високою травою та деревом.
Якщо вас вкусив кліщ, важливо видалити його якомога швидше.
Найкращим способом видалити його є використання пінцета. Ви захоплюєте кліща та поступово підтягуєте його вгору, не перекручуючи інструмент аби запобігти відривання частин комахи.
Після видалення місце укусу потрібно промити водою з милом або спиртом.
Не потрібно роздавлювати кліща, краще утилізувати.
При відсутності вчасного лікування існують високі ризики прогресування захворювання з наступним розвитком неврологічних та ревматоїдних ускладнень.